Székely István: a modernizációs törekvések felülírták az etnikai szavazást a 2020-as önkormányzati választásokon

-
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Nem elég a „magyar üzenet” a választópolgárok számára, hanem olyan jövőképet kell kialakítani, amellyel az erdélyi települések fölzárkózhatnak a nyugat-európai modellhez.

Mit lehet kiolvasni a számokból? Magyar győzelem-e az, hogy Marosvásárhelyen sikerült véget vetni a Florea-korszaknak? Miért nem szavaztak a magyarok minden esetben az RMDSZ vagy más magyar pártok jelöltjeire? Székely István politológussal, az RMDSZ ügyvezető alelnökével elemeztük a helyhatósági választásokat. A szakember szerint egyértelmű az üzenet: Románia nagyvárosai elindultak egy olyan modernizációs úton, amelyről nincs visszatérés, és a kisebb településeknek is föl kell zárkózniuk. A 21. században meg nem lehet csak az etnikai szavazásra alapozni, hanem a kor követelményeivel összhangban lévő jövőképet kell kínálni a választópolgároknak.

Már vannak részleges eredmények, és úgy tűnik, hogy az RMDSZ-nek sikerült teljesítenie azt a célkitűzését, hogy megközelítse a 200-as számot, ami a polgármesteri tisztségeket illeti. A tanácsosi helyek pontos számának tisztázására még várni kell, de azt már lehet tudni, hogy négy megyében lesz RMDSZ-es megyei tanácselnök. Egyszóval minden adott ahhoz, hogy sikerként könyvelje el a szervezet az önkormányzati választásokat.

– Már nemcsak a „mi történt”-re lehet választ adni, hanem a „miért történt”-re is meg lehet fogalmazni bizonyos állításokat, és én azt fontosabbnak tartom. A számok világosak: az RMDSZ-nek 195 saját polgármestere volt, most van 199. Emellett van 2 MPP-s polgármester, 1 EMNT-s és 7 EMSZ-es önkormányzati vezető, illetve van 11 független polgármester is.

Ami érdekes az az értelmezési keret, hogy miért történt az, ami történt. Nemcsak az ún. magyar viszonylatból érdemes megvizsgálni a választások eredményét, hanem egy tágabb kontextusban. Két paradigmából próbálom értékelni: az egyik a modernizáció állapota, a másik pedig az erdélyi társadalom-projekt kérdése. Tehát összehangolható-e a modernizációs paradigma az erdélyi magyar társadalom-projekttel.

A teljes interjúnk itt olvasható el!

Facebook hozzászólások

0 Reviews

Hasonló cikkek